30 listopadu 2016

SOTT Proměny Země - říjen 2016: Extrémní počasí, planetární změny, jasné meteory
SOTT Proměny Země - říjen 2016: Extrémní počasí, planetární změny, jasné meteory

Zatímco všechny oči byly minulý měsíc upřeny na zcela mimořádné vyvrcholení amerických voleb, proměny Země pokračovaly rychlým tempem.

Předehrou pro říjen 2016 byl hurikán Matthew, který za sebou zanechal pás zkázy napříč Kolumbií, Karibikem a východním pobřežím Spojených států. Jako nejsilnější severoatlantická bouře za posledních deset let, Matthew byl také nejsilnější bouří, která kdy byla zaznamenána tak blízko rovníku, shodil tolik vody, že padaly rekordy všude tam, kde prošel, a jím způsobené škody dosáhly více než $10 miliard. Haiti, kde zemřelo více než 1 600 osob, neslo hlavní nápor.

Extrémní počasí je teď tak ‚normální‘, že Jižní Karolína minulý měsíc zaznamenala, během pouhých šesti let, svou sedmou ‚1 za 1000 let‘ povodeň, která překonala srážkové rekordy z ... září 2016. Zatímco na většině území USA byly v říjnu rekordně vysoké teploty, velké množství sněhu v Rusku znamenalo, že rozsah sněhové pokrývky na severní polokouli na konci října byl druhý největší vůbec - vyšší hodnoty byly naměřeny pouze v roce 1976.

Ve videu pro tento měsíc dále máme desítky ohromujících meteorických událostí, odraz toho, co považujeme za další nárůst vyskytu ‚vermírných návštěvníků‘ na konci roku. Jak jsme již informovali na začátku roku, výskyt jasných meteorů se v posledním desetiletí výrazně zvýšil a obloha je zejména ‚osvícena‘ během druhé poloviny každého roku.

Pokud se vám video líbí, prosíme, sdílejte!

Navštivte naše stránky: http://sott.net

Lajkujte na: http://facebook.com/SOTT.NET

Sledujte nás na: http://twitter.com/SOTT:NET

Posílejte nám vaše fotky a videa na sott@sott.net

Zvažte přispění na provoz SOTT: http://www.sott.net/page/3-Support-So...

Použitá hudba: "Escape from the Temple", Petr Kiilstofte: https://machinimasound.com/music/esca...

Licence v rámci Creative Commons Atribution 4.0 International: http://creativecommons.org/licenses/b... 


------------------------------------------------------------------------


Na  téma globálních změn Vás mohou zajímat články ze Seriálu o kometách a katastrofách:


1. Zapomeňte na globální oteplování: jsme na pokraji vyhynutí!2. Podvodníci klimatických změn a politická agenda3. Kampaň na probuzení světa4. Oheň a Led: Den poté5. Nový pohled na černou smrt: vesmírné spojení
Žádné komentáře: